1 דקות קריאה
07 Oct
07Oct

(עשוי להכיל ספוילר)

לאחרונה אני מקבל יותר ויותר תגובות על הספר, וכן גם שאלות עליו. תודה לרותם לוין שקראה את הספר ושלחה לי שאלה:


מהי היהדות החדשה ומדוע הם מאמינים ברוח?


  

"אני יודעת, אתם מאמינים ברוח הקדושה, שמכילה את כל הנשמות הטהורות של העולם" (נילי, מתוך הספר 'טקס האש')

  

לפני תקופת המלחמה הגדולה, החלה להתחזק האמונה ברוח, זרם קיצוני חדש המהלל אמונה בכוח שנשמע ונראה. תחילה האמונה הייתה כמעט מחתרתית, אך לאט תפסה תאוצה בעיקר בתקופת המלחמה הגדולה. לאחריה, מרבית הקהילה היהודית החלה לדבוק באמונה ברוח, לסגל ולאמץ הרגלים, חגים ומנהגים הקשורים רבות לשינויים הדמוגרפיים ואקולוגיים במדינה ובעולם, וכן לערכים החדשים שהתגבשו. (בשל כוחות הטבע והאסונות שפקדו את המדינה, כוחה של הרוח הפכה לסמל לכוח ולחוזק.)

בכל ארבע המחוזות, עומדים איתנים מקדשי הרוח כמו המקדש הצף בתל-אביב וקול-רוח בתל-סתיו: במקדשים אלו מובילי הדעת הנקראים בפשטות "רוחות", שומרי הדת ואנשי הידע באמונה, חסרי שמות או תארים, הם המפרשים את רצון הרוח. בין תפילותיהם, 'תפילת הרוח' וגם 'תפילת המנהיג'.


מדוע שלחה אלינו הרוח מנהיג חזק ורב עוצמה?

בכוונתם, מאיזו סיבה הרוח שלחה את הנשיא העליון, סמואל זהב ואת צאצאיו אל אזרחי מדינת ישראל החדשה.


כי היינו חלשים ואבודים בחושך העולם, גיששנו את דרכנו בעלטה ובעיוורון מוחלט. הרוח נשא את מנהיגנו אלינו, להושיענו ולהובילנו בדרך האור

בהתייחסותם למלחמה הגדולה, אשר הסתיימה לאחר ניצחונו של מנהיג ההפיכה, סמואל זהב. הרוח כיוונה אותם והעניקה להם את הניצחון. האמונה ברוח הפכה לאמונה הלאומית, התפילה מתייחסת לאסונות הטבע שפקדו את המדינה והרסו את הערים הקדומות. התפילות הן בקשות מחילה מהרוח, שתחוס עליהם ותשפוך עליהם שפע ואור. מאמינים כי כאשר אדם נפטר מהעולם, נשמתו נקשרת ברוח והופכת לחלק ממנה. כשהיא נושבת ניתן לשמוע את קולות המתים שאינם עוד בחיים.


*הידעתם: שמו של נשיא המדינה בספר הוא ינון זהב, ובהתייחסותם 'מדוע שלחה לנו מנהיג חזק ורב עוצמה?' הכוונה אליו כצאצא של סמואל זהב, יש התייחסות כמעט משיחית. השם 'ינון' הוא אחד מארבע שמות המשיח באמונה היהודית, ומשמעות השם הזה, ימשול ויגדל. ביטוי לחוזק ושליטה.