1 דקות קריאה
29 Jun
29Jun

הילה אבני שריד


ספר לנו קצת על עצמך- היכן נולדת וגדלת? מה היה עיסוקך קודם?

נולדתי ברעננה, גדלתי שם עד שנולדו אחי ואחותי, לאחר מכן עברתי עם משפחתי לישוב הצומח בת חפר שבעמק חפר. תמיד אהבתי הצגות וסרטים. בכלל סיפורים היו חלק בלתי נפרד מחיי. למדתי קולנוע בבית ברל, לימדתי בחטיבת ביניים קולנוע, צילום וספרות ובמקביל למדתי ניהול רשתות חברתיות על מנת לקדם את ספרי הראשון "טקס האש" שיצא לאור בשנת 2019. ספרי השני עומד לצאת לאור בקיץ הקרוב.


מה אתה אוהב לעשות בשעות הפנאי?

אני אוהב מאוד לראות סרטים, בעיקר פנטזיה ומד"ב, אוהב לקרוא כמובן, גם כן פנטזיה ומד"ב. אוהב לשחק כדורסל ולשחות. 


מתי התאהבת במילה הכתובה? מתי התחלת לכתוב? האם עודדו אותך במהלך התהליך?

אני הייתי כותב סיפורים קצרים מאז שלמדתי בחטיבה, לעיתים הייתי משתף חברים, מורים ומשפחה. מאז אהבה זו מתחלקת בין כתיבת תסריטים לספרים.


מה אתה אוהב לקרוא?

אני אוהב לקרוא בעיקר פנטזיה ומד"ב. 


איזה ספר השפיע עליך בתור ילד?

הספר המשמעותי עבורי היה ספר שקראתי במהלך שיעור ספרות שנקרא "ואחד עם כיפה",  הכתיבה בספר הזה מאוד זרמה לי ככה שסיימתי את הספר תוך מספר ימים וזה מעולם לא קרה לי עד כה. לאחר מכן התחלתי לקרוא יותר בתחום הז'אנר שלי אבל ללא ספק זה היה ספר מפנה אצלי.


איך אתה בוחר את השם של הספר?

השמות של הספרים שלי נובעים מתוך העולם הפנימי ספרותי, כלומר "טקס האש" זהו הנושא המרכזי שסביבו הספר הראשון שלי עוסק. הספר השני נקרא "החול זוכר" כי המשמעות שלו היא קריאה לנקמה, הספר השני עוסק במעגל האלימות שנובע מהרצון של הדמויות לנקום. השם הוא הנושא המרכזי וכן ההתמודדות העיקרית של הדמויות בסיפור.


אתה חושב על הכריכה בזמן הכתיבה? 

אני בהחלט חושב על הכריכה בזמן הכתיבה, אני מאוד אוהב כריכות שמציאות סיטואציה משמעותית מתוך הספר. זה נכון בז'אנר הפנטזיה והמד"ב. מאחר ואני מגיע מתוך עולם של מדיה, קולנוע ותקשורת, הכי נכון בשבילי לדמיין בתמונות במהלך הכתיבה.


איך אתה אוהב לכתוב במחשב או בכתב יד?

אני כותב תחילה נקודות בכתב יד ואז במחשב.


איך נראית פינת הכתיבה שלך?

פינה מאוד מסודרת, יש לי יומן כתיבה שעוזר לי, אני כותב על עולם ממוצא ולכן מאוד חשוב לכתוב הכול מסודר לפרטים. אני מאמין בשמירה על חוקיות עקבית בעולם שאני יוצר ולכן הכול חייב להיות כתוב מסודר, מכאן גם פינת העבודה צריכה להיות כזו. שאני לא אטעה במהלך הכתיבה.


מי הראשון שקורא את הכתב יד שלך ולמה?

זה מאוד משתנה. אין דמת כזו שאני מראה לה ראשונה את כתב היד. 


האם הדמויות מבוססות על דמויות מהחיים שלך?

כן, הרבה דמויות שכתבתי עליהן מבוססות על דמויות שפגשתי בחיי, חלקן מתוארות בצורה דומה, הן בתכונות אופי, מראה והתנהגות. אחרות אני המצאתי.


ספר על דמות אחת שלא עוזבת אותך מאז שכתבת אותה?

יש דמות אחת שכתבתי אותה לספר השלישי, אני לא יכול לספר כלום עליה אבל אומר שללא ספק היא הדמות הכי מורכבת שיצא לי לכתוב. יש בה משהו מאוד עמוק שקל מאוד לאהוב אבל גם לשנוא. הקונפליקט שלה הוא כל כך עמוק ומובן כמו גם הבחירות והמעשים שלה, אין לי ספק שכשהספר השלישי יראה אור, גם אתכם הדמות הזו לא תעזוב. אני יכול לרמוז שהדמות מוזכרת בספר הראשון ובשני.


לאיזו דמות הכי התחברת כשכתבת ולמה?

הדמות שהכי התחברתי אליה בספר הראשון הוא ג'ונה, לפי תגובות הקוראים, הרבה מאוד אהבו את הדמות מאותן סיבות שאני אהבתי. הוא החבר הנאמן שהופך לשקוף, יש בו עומקים שאפילו חברו הטוב לפעמים שוכח לראות. הקונפליקט שלו בספר הראשון לא הכי ברור עד סוף הספר, למרות שהרבה קוראים הצליחו לנחש ולהבין את הדמות. אני חושב שרק בגלל ההתמודדות של הדמות, מאוד קל להבין אותה ולהזדהות איתה.


מה התגובה הכי מרגשת שקיבלת מקורא?

המון קוראים אמרו לי שהספר שלי מזכיר להם את משחקי הרעב אבל ישראלי ויותר טוב. אני מאוד התרגשתי כי זו סדרה שאני מאוד אוהב ואם הצלחתי לקבל תגובה כזאת, כנראה שבאמת הספר הצליח לזעזע ולעורר הזדהות עם הדמות המרכזית והעולם האחר. בכלל, כל תגובה שאני מקבל מרגשת אותי.


איזו עצת כתיבה טובה אתה יכול לתת?

אם החלתם לכתוב ספר, אל תוותרו עליו, תתמידו, תשקיעו, תחלמו עליו בימים ובלילות. נכון שלפעמים יש עצירות ויש תקופות שאין כוח או רצון להמשיך ואז אתם מתלהבים מרעיון אחר שמסקרן אתכם. אני מכיר זאת היטב. אם התחלתם משהו כנראה הייתה לזה סיבה טובה, כתבתם התחלה מדהימה עכשיו תשלימו את האמצע ואת סוף הסיפור. ואם אתם הייתם מאוד אמיצים וכתבתם על עולם אחר לחלוטין, אל תשכחו לכתוב הכול במסודר, תהיו עקביים בחוקים שחלים על העולם שיצרתם. אל תיפלו לבורות בעלילה שלכם כי זה לפעמים קורה בספרי פנטזיה ומד"ב, ליצור עולם זה לא דבר קל ואחד החטאים הקשים של סופרים זה ליפול לבור עלילתי שחפרתם.